MÜÜDID

Trooja hobune


Troojalased arvasid, et nende õuele toodud hiiglaslik puust hobune oli jumalate märk nende võidust Trooja sõjas. Ennustaja nägi ette, et see hobune kuulutab kurja, aga teda ei usutud. Öösel tulid hobusest välja kreeka sõdurid, kes tegid linnavärava lahti ning andsid võimaluse Kreeka sõjaväele sisse tungida. Kreeklased tegid Trooja maatasa ning võitsid sõja.


Legend Minotaurusest 

Minotaurus on inimese keha ja pulli peaga koletis. Ta oli Kreeta kuninga Minose naise ja sõnni poeg. Koletis hakkas toiduks tarbima inimliha ja Minos lasi ta sulgeda labürinti.


Ariadne lõng

Ariadne oli müütilise Kreeta kuninga Minose ja Heliose tütre Pasiphae tütar, kes armus vaprasse Ateena kangelasse Theseusse. Theseus otsustas olla üks neljateistkümnest ohvrist, kes labürindis elavale Minutaurosele õgida antakse, tal oli plaan koletis tappa ning Ariadne lubas teda aidata, kui noormees ta endaga Ateenasse kaasa võtab ja abiellub. Ariadnet õpetas labürindi rajaja arhitekt Daidalos, kes soovitas sissepääsu külge lõngakera otsa kinnitada ja edasi liikudes seda lahti kerida, et hiljem tagasiteed leida. Theseus talitaski nii ja tagus magava eluka rusikatega surnuks. 


Müütilised olendid


Kentaurid- Inimese ülakeha ja hobuse kerega olend. Nendes oli ühendatud hobuse metsik loomus ja inimese tarkus.

Satüürid-Satüüri ülemine kehapool on inimese keha sarnane ja alumine nagu hobusel või kitsel. Olid lärmakad ja ülemeelikud Dionysose saatjad.
Kerberos- Kolme peaga koer kes kaitses Allilma väravaid.

 
Kimäär- Kolme peaga koletis.

Ta moodustus kolmest  loomast: lõvist, kitsest ja maost. Iga pea võis tegutseda omaette ja vaadata ise suunas. Lõvipea hingas tulega.


 

Kükloop-Ühesilmalised hiiglased. Esimesed 3 kükloopi olid 3 venda: Steropes, Brontes ja Arges. Töötasid seppadena.

Gorgod- Phorkyse ja Keto tütred. Neil olid maod juuste asemel. Igaüks kes neid vaatas muutus kohe kiviks. Ainuke surelik ja kõige tuntum gorgo on Medusa. 


KangelasedHerakles (ladina keeles Hercules- Zeusi poeg. Maailma tugevaim inimene. Mõistust oli vähe. Ainuke, kellel lubati  pärast surma jumalate seas elada.


Heraklese 12 vägitööd


 1. Nemea lõvi tapmine
 2. Lerna hüdra tapmine
 3. Keryneia hirve kinnipüüdmine
 4. Erymanthose metssea kinnipüüdmine
 5. Augeiase tallide puhastamine
 6. Stymphalose lindude tapmine
 7. Kreeta sõnni kinnipüüdmine
 8. Diomedese hobuste äratoomine
 9. Hippolyte vöö äratoomine
 10. Geryoni kariloomade äratoomine
 11. Hesperiidide õunte äratoomine
 12. Kerberose äratoomineAchilleus - sureliku Tessaalia kuninga, Zeusi lapselapse peleuse ja surematu nereiidi Thetise poeg. Vapraim kreeklane Trooja sõjas, Homerose "Iliase" kangelane.Odysseusleidlik ja vapper kreeka kangelane Trooja sõjas. 
Ithaka  saare valitseja, Penelope abikaasa, Telemachose isa. Trooja vallutati pärast 10-aastast piiramist Odysseuse kavala plaani järgi ehitatud puuhobuse abil.
Seejärel seikles Odysseus 10 aastat võõrsil, kuni faiaagid ta laevaga kodusaarele viisid. 


No comments:

Post a Comment